• Комісія
  • Косівський район
    • Новини Прикарпаття
    • Населені пункти району
  • Розвиток
  • Туризм
  • Інвестиції
  • Проекти
  • Добрі справи
  • Контакти
    • Адміністрація сайту
    • Партнери
  • Мапа сайту
    • Російськомовні огляди
  • Вхід
  • 0
Косівський район Новини Прикарпаття Ґоґодзи — недооцінений скарб

Ґоґодзи — недооцінений скарб

Косівська районна рада - Публіцистика та аналіз | 2011-08-29 16:45:49

Ґоґодзи — недооцінений скарбНа Прикарпатті, щедрому на різноманітні дари природи, віддавна спостерігається певна ієрархія у царстві ягід. На перших позиціях впевнено закріпилися афини як найкращий природний засіб для відновлення зору, в той час як про цілющі властивості та використання у кулінарії брусниці, яку в Карпатах називають ґоґодзами, відомо значно менше…

У кінці серпня - на початку вересня карпатські схили й полонинки рясніють яскраво-червоними ягодами ґоґодзів. Це найкращий час для споживання брусниці та приготування домашніх заготовок із неї. Завдяки високому вмісту смертельної для більшості мікробів бензойної кислоти, зібрані ґоґодзи не псуються впродовж кількох місяців навіть без додаткової обробки. Ягоди можна зберігати у воді або у слабкому цукровому сиропі впродовж цілої зими.

Лікувальні властивості мають і ягоди, і листя брусниці, розповідає прикарпатський травознай Іван Мужик. Пан Іван радить збирати листя ґоґодзів навесні до початку цвітіння або восени, починаючи з вересня - тільки тоді висушене листя буде цілющим. Зібрані влітку листочки ґоґодзів чорніють і є непридатними для вживання, пояснює травник. Сушать листочки у затінку при кімнатній температурі, зберігають у картонних коробках.

Відвар із листя брусниці має сильну жовчогінну та дезинфікуючу дію. Його рекомендують для виведення каміння з нирок, при подагрі, ревматизмі, пієлонефриті та цистіті. Відвар готуємо так: 10 г сушеного листя заливають склянкою води, кип’ятять 10 хвилин. Відстояний 2 години відвар п’ють по склянці двічі на день. Іван Мужик рекомендує брусницю також при енурезі: змішуємо по 2 столові ложки ягід із листями брусниці та звіробою, заливаємо 3 склянками окропу і кип’ятимо 10 хвилин на слабкому вогні. Після охолодження відвар проціджують і випивають упродовж дня ковтками, починаючи з 4 ранку і до моменту, коли вже пора спати.

За кількістю вітаміну А ґоґодзи займають чи не перше місце серед усіх ягід, залишаючи позаду журавлину, яблуко, лимон, чорницю й виноград. Ягода багата також на вітамін С, В2, залізо, мідь. Брусниця - один із найкращих ліків від авітамінозу, запевняє Іван Мужик: “Для поповнення запасу організму вітамінами найкраще кілька тижнів поспіль наїдатися свіжим ягодами. Через два три-тижні зробити перерву, потім знову повторити”. Цілющі властивості ґоґодзів зберігаються також і в ягодах у власному соці та перетертих із цукром.

Від застуди допоможе брусничний морс: склянку ягід заливають двома склянками води й кип’ятять 15 хвилин на слабкому вогні, додають 5 малих ложок цукру. Проціджений морс п’ють по склянці щодня. В якості профілактики застудних захворювань дуже ефективна вітамінна настоянка з брусниці та шипшини: рівну кількість ягід брусниці та шипшини змішують, столову ложку суміші запарюють склянкою окропу, кип’ятять 10 хвилин, загортають та настоюють 4 години; приймають по півсклянки 2-3 рази на день. Варення з брусниці дають породіллям, щоб запобігти маститу та іншим запальним післяродовим захворюванням (по 2-3 ложки). А брусничне варення з медом вважається ефективним ліком від простатиту.

Брусницю можна їсти не лише в лікувальних цілях. Страви з брусниці - просто-таки шедеври кулінарії.

Наталка ГОЛОМІДОВА


Рецепти:

Тушковане м’ясо з ґоґодзами: Півтора кілограма яловичини нарізаємо дрібними шматочками, обвалюємо в борошні і обсмажуємо в жирі разом із подрібненою цибулею. Додаємо сіль, перець, півтора склянки гогодзів і тушкуємо під накривкою, час від часу додаючи води.

Мочені ґоґодзи до м’яса: На 10 кг свіжих гогодзів беремо 9 л води, 250 г цукру, 50 г солі, 10 г кориці, 5 гвоздичок. Сіль, цукор та прянощі заливаємо водою та кип’ятимо. Ягоди укладаємо у велику банку і заливаємо процідженим охолодженим сиропом. Зберігаємо у прохолодному місці. Мочені гогодзи - пікантний, неперевершений гарнір до м’ясних страв!

Печені яблука з ґоґодзами: У яблук (6-8 штук) вирізаємо серцевину. Заповняємо яблука гогодзами, пересипаними цукром. Запікаємо у сотейнику в духовці, наливши на денце води. З яблучних серцевинок та розім’ятої з цукром брусниці готуємо сироп, яким потім заливаємо печені яблука. Смачного!


Р.Коцаба: Соловки — це місце, де керував диявол

2011-08-29 17:30:25

Ґоґодзи — недооцінений скарб Вшановуючи жертв терору 1937-1938 рр., українські делегації щороку відвідують Соловецькі острови (Архангельська область Російської Федерації) та Республіку Карелію…
Кожен п’ятий українець у віці від 15 до 24 років ніде не працює і не вчиться

2011-08-29 17:10:49

Ґоґодзи — недооцінений скарб Майже кожен п’ятий (18,8%) українець у віці від 15 до 24 років ніде не працює і не вчиться. Цю статистику подає в своїй статті для ZN.UA перший заступник міністра соцполітики України В.Надрага.
Ґоґодзи — недооцінений скарб

2011-08-29 16:45:49

Ґоґодзи — недооцінений скарб На Прикарпатті, щедрому на різноманітні дари природи, віддавна спостерігається певна ієрархія у царстві ягід. На перших позиціях впевнено закріпилися афини як найкращий природний засіб…
Побачити 20-ти річну Незалежну Україну приїхали українські емігранти з Бразилії

2011-08-29 16:30:03

Ґоґодзи — недооцінений скарб Кажуть уже минуло 120 років з часу переселення галичан ще з тодішньої австро-угорської імперії. За переказами дідів, згадують нинішні бразилійці, на рідній землі існувати було неможливо…
Як українці Станіславова захищали власні громадські й національно-культурні інтереси

2011-08-29 15:45:12

Ґоґодзи — недооцінений скарб Галичину, за влучною метафорою Михайла Грушевського, називають П’ємонтом України. На таке визначення вченого надихнула історія італійського П’ємонту - місцевості на півночі Італії…
Цього літа вступити до вишу було легше в порівнянні з попередніми роками

2011-08-29 15:30:13

Ґоґодзи — недооцінений скарб Але причина не у відсутності зловживань, а, як не парадоксально, якраз навпаки. Хто і як порушував правила при прийомі студентів? «Вступна кампанія добігає кінця…
«Волонтери Прикарпаття - в дії»

2011-08-29 15:10:28

Ґоґодзи — недооцінений скарб Волонтери - це люди, які здійснюють добровільну, благодійну, неприбуткову та вмотивовану діяльність, що сприяє їхній самореалізації. Волонтерами мережі центрів соціальних служб…
Повну вищу освіту мають 13% прикарпатців

2011-08-29 14:45:45

Ґоґодзи — недооцінений скарб Впродовж ряду років, починаючи з 2000 року, Головним управлінням статистики здійснюється вибіркове обстеження умов життя домогосподарств, одним з питань дослідження якого є…
Івано-Франківськ готують до відкриття земельного ринку

2011-08-29 14:30:44

Ґоґодзи — недооцінений скарб Напередодні в Івано-Франківську зібрали кілька сотень сільських та міських голів і землевпорядників, аби розповісти їм про актуальні зміни в законодавстві.
На Івано-Франківщині затверджено регіональну програму збереження пам’яток історії

2011-08-29 13:45:42

Ґоґодзи — недооцінений скарб На Прикарпатті під охороною держави перебуває майже півтори тисячі пам’яток містобудування та архітектури, з них 133 – національного, решта – місцевого значення. Це пам’ятки дерев’яної…

Теги
  • Медицина та Здоров'я
  • Косівщина
  • Новини Прикарпаття
  • косівська
  • карпатський
  • прикарпаття
  • брусниці
  • прикарпатті
  • ґоґодзи
  • заливаємо
< Попередня   Наступна >

Косівщина - Новини Прикарпаття

Косів та Косівщина інформаційна | Мережа Косівщини

Коротко...

Тренінг щодо підготовки та управління проектами місцевого розвитку у Старосамбірській районній раді

24 грудня 2015 року у приміщенні Старосамбірської районної ради, виконавчим директором Асоціації "Єврорегіон Карпати-Україна" Галиною Литвин було проведено тренінг щодо підготовки та управління проектами місцевого розвитку. Близько сорока представників з...

Детальніше...

Перша робоча зустріч ресурсного потенціалу Белзької територіальної громади в рамках проекту «Об’єднуймося свідомо: підвищення ефективн

17 грудня 2015 року Асоціація органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україна» провела в приміщенні Белзької міської ради першу робочу зустріч в рамках проекту «Об’єднуймося свідомо: підвищення ефективності процесу об’єднання...

Детальніше...

Косівщина

Детальніше ознайомитись з чарівним краєм кристально чистих гірських потоків, струнких смерічок та талановитих майстрів прикладного мистецтва ви зможете відвідавши портал Косівщини www.kosiv.info

Еко Туризм

Сільський зелений, або іншими словами Екологічний туризм - це унікальна можливість повернутись до природи, до витоків духовності, до свого коріння, стати самим собою. Зелений туризм в Карпатах

Фіто аптека

Здавна Карпатські гори славились своїми лікарськими рослинами. Золотий корінь, джинджура, гірська арніка чи звіробій виростаючи в суворих гірських умовах мають особливу силу. Карпатська Фіто Аптека

Гуцульщина

Саме місто Косів здавна вважають столицею етнографічного регіону Гуцульщина. Координаційний центр туризму та рекреації "Карпати" презентує свій проект Туризм Гуцульщини
Веб портал Косівщини - kosiv.info Вверх