Концепція розвитку гірських територій повинна бути сформована вже до осені!
Про це, під час другого засідання робочої групи з аналізу проблемних питань гірських територій, яке відбулося 19 липня, сказав перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, голова робочої групи Вячеслав Негода.
"Зараз вже маємо робочий проект Концепції. Будемо публічно обговорювати його в регіонах. І це лише перший крок. В кінцевому ж варіанті ми повинні вийти на Державну стратегію чи програму розвитку гірських територій, яка має бути частиною загальної Державної стратегії регіонального розвитку. Також у складі стратегії регіонального розвитку кожної гірської області повинна бути стратегія розвитку гірських територій, яка вбере у себе всі відповідні місцеві проекти і програми. Тільки якщо національна і регіональні стратегії узгоджуватимуться між собою, зможемо сформувати державну політику розвитку гірських територій, яка відображатиме проблеми та інтереси регіонів і громад", - сказав Вячеслав Негода та додав: "думаю, не варто зараз концентруватися на прийнятті законів, які вирішують лише деякі питання розвитку гірських територій. Слід розробити єдиний законопроект, який врегульовує комплекс питань і дозволяє реалізувати державну політику у цьому напрямку".
А що ж далі? На думку виконавчої директорки нашої Асоціації Галина Литвин, далі необхідно наповнювати цю концепцію конкретним змістом і не «запливти» в крайності, зокрема: ми не можемо залишити цей документ на рівні декларації, без жодних спеціалізованих інструментів підтримки, в тому числі фінансових (а саме таку "візію" сьогодні мають Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство фінансів України та Міністерство аграрної політики та продовольства України); ми не повинні наповнювати план дій з виконання цієї концепції сотнями чи тисячами дрібних проектів для кожного окремого карпатського села та містечка, починаючи від ремонту даху в народному домі і закінчуючи ознакуванням туристичних маршрутів без бачення їх кінцевих споживачів - а таке бачення частково прослідковується у частини членів робочої групи - представників територій.
Чи можливо знайти баланс між настільки полярними думками? На думку представників Асоціації ЄВРОРЕГІОН "КАРПАТИ - УКРАЇНА", так можливо. Баланс полягає в необхідності напрацювання дорожньої карти / плану дій / зеленої книги etc реалізації Концепції розвитку гірських територій з переліком стратегічних проектів для Українських Карпат, як регіонального, так і міжрегіонального рівнів. Прикладом таких стратегічних проектів має слугувати спільно "вистражданий" Мінрегіоном, чотирма карпатськими областями та Асоціацією ЄВРОРЕГІОН "КАРПАТИ - УКРАЇНА" проект "Карпатська мережа регіонального розвитку", що очікує фінансування в рамках Програми секторальної підтримки регіонального розвитку.
Насправді спільних ідей та ініціатив самоврядних органів Карпат (Олександр Ганущин, Михайло Рівіс, Іван Мунтян, Олександр Сич), як і потенціалу наповнення їх проектним змістом, є предостатньо. Від покращення доступності до регіону, а це запуск швидкісного потягу Інтерсіті Київ-Львів-Ужгород чи скажімо будівництво багатостраждального аеропорта на Закарпатті, через спільні проекти у сферах реагування на надзвичайні ситуації, пілот якого впроваджуватимемо у рамках CBC Programme Poland-Belarus-Ukraine, поводження з твердими побутовими відходами (а однакові голоси чутно від Старосамбірщини до Верховинщини), до проектів у сфері культури та туризму - тут і наша транскордонна #Карпатська_Розета з регіональними карпатськими культурними центрами, і спільна наша з National Tourism Organization of Ukraine та "туристичними" підрозділами ОДА Львівщини, Закарпаття, Івано-Франківщини та Буковини ініціатива щодо розробки єдиного бренду Карпат, що бере участь у конкурсі проектів національного партнерства, який проводить Український культурний фонд.
Натомість локальні "карпатські" проекти винести в action plans місцевих стратегій регіонального розвитку гірських областей, робота над якими на період 2021-2027 років, уже триває в областях, та фінансувати їх, для прикладу, у рамках Програми підтримки ініціатив карпатських громад. Ця програма цьогоріч, завдяки спільним зусиллям чотирьох карпатських областей стартувала, і до кінця року будуть реалізовані три десятки проектів.
Усе це ми, як представники Асоціації ЄВРОРЕГІОН "КАРПАТИ - УКРАЇНА", вклали у вуха і мізки тих, хто остаточно прийматиме рішення щодо того, як розвиватимуться Українські Карпати у найближчі десятиліття. Тепер справа залежить від політичної волі очільників Мінрегіону, підтримки народних депутатів та заангажованісті у цей процес регіональних карпатських лідерів.
Лише так можна створити ефективну політику розвитку Українських Карпат!
< Попередня | Наступна > |
---|
24 грудня 2015 року у приміщенні Старосамбірської районної ради, виконавчим директором Асоціації "Єврорегіон Карпати-Україна" Галиною Литвин було проведено тренінг щодо підготовки та управління проектами місцевого розвитку. Близько сорока представників з...
Детальніше...17 грудня 2015 року Асоціація органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україна» провела в приміщенні Белзької міської ради першу робочу зустріч в рамках проекту «Об’єднуймося свідомо: підвищення ефективності процесу об’єднання...
Детальніше...Сільський зелений, або іншими словами Екологічний туризм - це унікальна можливість повернутись до природи, до витоків духовності, до свого коріння, стати самим собою. Зелений туризм в Карпатах