• Комісія
  • Косівський район
    • Новини Прикарпаття
    • Населені пункти району
  • Розвиток
  • Туризм
  • Інвестиції
  • Проекти
  • Добрі справи
  • Контакти
    • Адміністрація сайту
    • Партнери
  • Мапа сайту
    • Російськомовні огляди
  • Вхід
  • 0
Косівський район Новини Прикарпаття Топ-10 міфів про Сонце

Топ-10 міфів про Сонце

Косівська районна рада - Публіцистика та аналіз | 2011-07-23 10:30:53

З давніх давен людство відзначало важливу роль Сонця - яскравого диска на небі, що несе світло і тепло.

Своєю життєдайною силою Сонце завжди викликало у людей почуття поклоніння і страху. Народи, тісно пов’язані з природою, чекали від нього милостивих дарів - урожаю і достатку, гарної погоди і свіжого дощу або ж кари - негоди, бурі, граду.

У багатьох доісторичних і античних культурах Сонце шанувалося як божество. Культ Сонця займав важливе місце в релігіях цивілізацій єгиптян, інків, ацтеків.

Наші предки не знали, що Сонце - єдина зірка Сонячної системи, навколо якої обертаються інші об’єкти системи: планети і їх супутники, карликові планети, астероїди, метеорити, комети і космічний пил. І первинні знання про небесне світили носили фантастичний і казковий характер.

Видання Time пропонує 10 найбільш вражаючих міфів про Сонце.

Топ-10 міфів про Сонце1. Єгипетський Ра

Ра - давньоєгипетський бог сонця, верховне божество давніх єгиптян. Центром культу Ра був Геліополь, де його втілювали птахи Фенікс, бик Мневіс і обеліск Бен-Бен.

Але з плином часу і розвитком єгипетської цивілізації культ бога Сонця поширився на всю країну і фараони стали іменувати себе синами Ра.

Згідно з єгипетськими міфам Ра пересувався по небу на кораблі і кожен день відроджувався заново.

Топ-10 міфів про Сонце2. Сонце обертається навколо Землі

У 150 році Птолемей створив свою геоцентричну модель устрою світу. За Птолемеєм центральне положення у Всесвіті займає нерухома Земля, навколо якої обертаються Сонце, Місяць, планети і зірки.

У своїй праці “Велика побудова” Птолемей виклав всі астрономічні знання стародавньої Греції та Вавилона і сформулював складну модель світу з епіциклом, яка була прийнята в західному і арабському світі до створення геліоцентричної системи Миколою Коперником в 1543 році.

Топ-10 міфів про Сонце3. Аполлон

Аполлон - у грецькій міфології золотокудрий бог - охоронець світла, покровитель наук і мистецтв, віщун. Уособлював Сонце.

Аполлон подорожував по небу на колісниці з вогненними кіньми кожен день і приносив світло всьому світу.

Складний образ Аполлона пояснюється тим, що Аполлон спочатку був божеством догрецьким, ймовірно, малоазійським. Його глибока архаїчність проявляється в тісному зв’язку і ототожненні з рослинним і тваринним світом. Постійні епітети Аполлона - лавр, кипарис, вовк, лебідь, ворон, миша. Але значення архаїчного Аполлона відступає на другий план у порівнянні з його значенням, як сонячного бога. Культ Аполлона в класичної античної міфології поглинає культ Геліоса і навіть потісняє культ Зевса.

У своєму творі “Народження трагедії” філософ Ніцше вводить такий термін як “Аполлонічний початок” і описує його як компонент культури, що символізує порядок, ясність і світло.

Топ-10 міфів про Сонце4. Віцліпуцлі - бог Сонця і Війни в ацтеків

Віцліпуцлі - бог сонця, бог війни і національний бог ацтеків, покровитель міста Теночтітлан. Ім’я бога в перекладі означає «колібрі півдня» і пов’язане з тим, що птах колібрі уособлює сонце у багатьох племен Центральної Америки.

Ацтеки вірили, що Віцліпуцлі постійно бився з темрявою і потребував постійного поповнення сил за допомогою жертвопринесення, які дозволяли Сонцю протриматися ще один 52-річний цикл.

Топ-10 міфів про Сонце5. 10 сонць

Згідно зі старокитайським міфологічним уявленнями, існувало не одне Сонце, - а десять. Вони жили на гілках дерева фусан (шовковиця) і виходили на небо по черзі. Одне з сонць сідало в палаючу колісницю, запряжену шісткою драконів, і спрямовувалося в небеса.

Але одного разу з гілок величезної шовковиці, яка росла на самому краю світу - в сяючій долині, всі десять сонць піднялися в небо. І тоді настала спека. Загинули хліба, посіви та дерева. Почалися страшні пожежі. Небезпека загрожувала не тільки людям і тваринам - сама Земля могла загинути. Потрібно було терміново навести порядок на небесах.

І тоді могутній імператор Китаю, рівний богам Яо взяв чарівний лук, стріли якого летіли так далеко, що губилися в неосяжній глибині простору, і передав його влучному і сильному стрілку І.

Удостоєний такої честі І по черзі підстрелив всі дев’ять сонць і залишилося на небосхилі тільки одне Сонце, чиї промені не були смертоносними для людей. Земля була врятована!

Топ-10 міфів про Сонце6. Ескімоські боги Місяця і Сонця

Ескімоси - корінний народ, що населяє території від Гренландії та Нунавут (Канада) до Аляски (США) і східного краю Чукотки (Росія) - пояснюють існування Сонця і Місяця легендою про місячного бога Аннінгана і його сестру-богиню сонця, Маліну.

Солярна богиня постійно тікає від брата після розбрату між ними (легенди варіюють причину). Це постійне переслідування - традиційне пояснення руху сонця і місяця по небу. Коли Аннінган наздоганяє Маліну відбувається затемнення.

Топ-10 міфів про Сонце7. Луг

Луг (в переклад з ірланд. “сяючий”) надзвичайно популярний в ірландських сагах. Луг - це юний бог Сонця в шоломі, зі списом і з чарівним псом. Ці атрибути захищають і самого Луга і тих, хто просить його про допомогу. Луг з Божественною любов’ю допомагає людям розвивати в собі внутрішнього чарівника. Він також асоціюється з родючістю і забезпечує щедрий річний урожай. В кельтських легендах говориться, що Луг був чудовим ремісником, поетом, цілителем і взагалі майстром на всі руки.

Топ-10 міфів про Сонце8. Скандинавський бог Сонця

Фрейр тобто “пан” - у скандинавській міфології мудрий, добрий бог, володар моря, повітря, сонця, дощу і земної рослинності, до якого зверталися з благаннями  мир і родючість. Як розповідають старі легенди Фрейр допомагає всім в нещастях і ні до кого не ставиться вороже.

Скандинавські казки розповідають, що Фрер їздив на золотисто-жовтому вепрі Гуллінбурсті (“золотощетинний”). А ще в нього був чудовий корабель Скідбландір - найкращий у Скандинавії. Цей корабель міг бути величезним і помістити на своїх палубах всю свиту Фрейра - світлих ельфів - і всіх богів скандинавського пантеону, але якщо Фрейр кораблем не користувався, то він складав його у свою кишеню.

З ім’ям Фрейра пов’язана назва дня тижня п’ятниці в мовах германської групи (англ. Friday, нім. Freitag).

Топ-10 міфів про Сонце9. Сур’я

Згідно з  Ведам Сур’ю шанували як носія світла, цілителя, а також як всевидюче око богів і небесного охоронця.

Цьому божеству присвячено безліч гімнів. Атрибут Сур’ї - колісниця, запряжена семи кіньми, що втілюють сонячні промені. Сур’ю зображують або з двома руками - в обох руках лотос або з чотирма, в трьох з яких Сур’я тримає лотос, чакру і мушлю, а четвертою робить захисний знак.

Топ-10 міфів про Сонце10. Ліза і Маву

Народ Фон, що населяє південну частину Беніну і народ Еве, що проживає на територіях Гани, Того і Беніну - вважають Лізу, сонячне божество, і Маву, місячне божество, близнюками.
Маву живе на заході, царює вночі, а Ліза живе на сході і головна вдень. Місячні і сонячні затемнення викликані відносинами Маву і Лізи. Маву уособлює мудрість світу, Ліза - силу.

Довідка: «Тайм» (TIME) – американський новинний тижневик, заснований 1923 року Брітоном Хадденом (Briton Hadden) та Генрі Люсом (Henry Luce). Тематична спрямованість видання – політика, економіка, наука та шоу-бізнес. TIME – це абревіатура повної назви видання The International Magazine of Events («Міжнародний журнал новин»). У 2000 році журнал став частиною компанії AOL Time Warner.


Теги
  • Регіональні новини
  • Косівщина
  • Новини Прикарпаття
  • косівська
  • божество
  • аполлона
  • планети
  • видання
  • системи
  • міфології
< Попередня   Наступна >

Косівщина - Новини Прикарпаття

Косів та Косівщина інформаційна | Мережа Косівщини

Коротко...

Тренінг щодо підготовки та управління проектами місцевого розвитку у Старосамбірській районній раді

24 грудня 2015 року у приміщенні Старосамбірської районної ради, виконавчим директором Асоціації "Єврорегіон Карпати-Україна" Галиною Литвин було проведено тренінг щодо підготовки та управління проектами місцевого розвитку. Близько сорока представників з...

Детальніше...

Перша робоча зустріч ресурсного потенціалу Белзької територіальної громади в рамках проекту «Об’єднуймося свідомо: підвищення ефективн

17 грудня 2015 року Асоціація органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україна» провела в приміщенні Белзької міської ради першу робочу зустріч в рамках проекту «Об’єднуймося свідомо: підвищення ефективності процесу об’єднання...

Детальніше...

Косівщина

Детальніше ознайомитись з чарівним краєм кристально чистих гірських потоків, струнких смерічок та талановитих майстрів прикладного мистецтва ви зможете відвідавши портал Косівщини www.kosiv.info

Еко Туризм

Сільський зелений, або іншими словами Екологічний туризм - це унікальна можливість повернутись до природи, до витоків духовності, до свого коріння, стати самим собою. Зелений туризм в Карпатах

Фіто аптека

Здавна Карпатські гори славились своїми лікарськими рослинами. Золотий корінь, джинджура, гірська арніка чи звіробій виростаючи в суворих гірських умовах мають особливу силу. Карпатська Фіто Аптека

Гуцульщина

Саме місто Косів здавна вважають столицею етнографічного регіону Гуцульщина. Координаційний центр туризму та рекреації "Карпати" презентує свій проект Туризм Гуцульщини
Веб портал Косівщини - kosiv.info Вверх