9 березня у Страсбурзі відбулася зустріч депутатів Європейського Парламенту з представниками української, польської та словацької національних частин Карпатського Єврорегіону щодо майбутньої програми розвитку Карпат. Ініціатором зустрічі виступив Томаш Поремба, депутат Європейського Парламенту від Польщі. У зустрічі взяли участь Данута Хюбнер, голова Комітету регіонального розвитку Європейського Парламенту та близько 20 депутатів Європейського Парламенту від Польщі, Словаччини та Румунії, представники Єврокомісара з питань регіонального розвитку, а також національних частин Карпатського Єврорегіону.
Під час зустрічі було презентовано стратегічну концепцію «Карпатський Горизонт 2020», метою якої є реалізація в рамках Карпатського Єврорегіону окремої операційної програми ЄС «Карпатський простір» у фінансовій перспективі 2014-2020 років. Програма обіймала б прикордонні території Карпатського Єврорегіону: 4 західні області України (Львівську, Івано-Франківську, Закарпатську та Чернівецьку), Підкарпатське воєводство Польщі, Прешівський та Кошіцький краї Словаччини, північні регіони Румунії. Існує також можливість залучення угорських територій до програми. Програма наслідує існуючу вже у кількох перспективах ЄС програму «Альпійський простір», а також операційну програму INTERREG IVA для Єврорегіону «Маас-Рейн». Перша демонструє специфіку багатосторонніх операційних програм сприяння територіальній співпраці у гірських регіонах, друга – у який спосіб Єврорегіон може ефективно реалізовувати програми територіальної співпраці ЄС.
Представники Карпатського Єврорегіону в Україні, Польщі та Словаччині (Володимир Горбовий, Давід Лясек та Йозеф Полячко) ознайомили присутніх із сучасним станом розвитку Карпатського Єврорегіону та ініціативою «Карпатський Горизонт 2020», обґрунтування якої частково було здійснене у рамках реалізації АОМС «Єврорегіон Карпати-Україна» проекту «Карпатський Горизонт 2013 – обговорення перспектив операційної програми ЄС для регіону Карпат», який співфінансувався Міжнародним Фондом «Відродження».
Під час презентації були представлені геополітичні передумови для майбутньої програми (Балтійська стратегія та Дунайська стратегія), а також її значення для ініціативи Східного Партнерства завдяки участі регіонів України. Майбутня програма також сприятиме реалізації положень Карпатської Конвенції. Для реалізації концепції «Карпатський Горизонт 2020» вже утворені міжнародні структури, що базуються на партнерстві єврорегіональних інституцій в Україні, Польщі та Словаччині.
Усі присутні на зустрічі депутати Європейського Парламенту позитивно оцінили цю стратегічну ініціативу. Як зазначив Мірослав Міколашік, євродепутат від Словаччини, «необхідно не втратити моменту, щоб реалізувати цю далекоглядну ініціативу». Ельжбєта Лукацієвська, депутат Європарламенту від Підкарпатського воєводства Польщі зосередила увагу на можливостях польського президентства у Раді Європейського Союзу задля реалізації ініціативи. Відрадно, що і депутат від Румунії Петру Лухан виразив неабияке зацікавлення ініціативою та запевнив про участь у ній румунської сторони.
Данута Хюбнер наприкінці обговорення окреслила план дій для усіх зацікавлених сторін щодо реалізації ініціативи, який передбачає зустріч із представниками Європейської Комісії, відповідальними за розробку пропозицій щодо майбутньої Європейської територіальної співпраці, інституціоналізацію Карпатського Єврорегіону відповідно до правових норм ЄС про територіальну співпрацю та проведення зустрічей із керівниками карпатських регіонів щодо визначення пріоритетів майбутньої програми.
Томаш Поремба, депутат Європейського Парламенту від Польщі, підвів підсумки зустрічі, зазначивши, що найближчим часом організує слухання ініціативи у Департаменті регіональної політики Єврокомісії за участю представників інституцій ЄС та Карпатського Єврорегіону.
Доцільно зазначити, що зустріч у Страсбурзі – це лише одна із низки нещодавніх подій, на яких висловлено підтримку ініціативи. Так, 24 лютого у місцевості Кельнарова (Республіка Польща) відбулося засідання комісії з питань транскордонного співробітництва українсько-польської Міжурядової координаційної ради з питань міжрегіонального співробітництва, а 3 березня у Львові – засідання самої Ради, під час яких учасники схвалили презентований Постійним національним представником України в Карпатському Єврорегіоні Володимиром Горбовим проект Концепції спільної операційної програми для транскордонного регіону Карпат. Про підтримку стратегічної ініціативи висловилися також і депутати українського та польського парламентів, що входять до складу комісій з питань регіонального розвитку та охорони довкілля українсько-польської Міжпарламентської асамблеї під час зустрічі, що відбулася у Перемишлі (Польща) 26 лютого цього року.
< Попередня | Наступна > |
---|
24 грудня 2015 року у приміщенні Старосамбірської районної ради, виконавчим директором Асоціації "Єврорегіон Карпати-Україна" Галиною Литвин було проведено тренінг щодо підготовки та управління проектами місцевого розвитку. Близько сорока представників з...
Детальніше...17 грудня 2015 року Асоціація органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україна» провела в приміщенні Белзької міської ради першу робочу зустріч в рамках проекту «Об’єднуймося свідомо: підвищення ефективності процесу об’єднання...
Детальніше...Сільський зелений, або іншими словами Екологічний туризм - це унікальна можливість повернутись до природи, до витоків духовності, до свого коріння, стати самим собою. Зелений туризм в Карпатах