15 жовтня 2007 р. — Візит в Румунію

12-14 жовтня цього року делегація Косівського району перебувала з візитом в Румунії в рамках реалізації проекту «Сталий розвиток туризму в Північних Карпатах».

У березні 2007 року районна рада підписала угоду про партнерство в реалізації вищзгаданого проекту з Сучавським повітом Румунії. Аналогічні угоди були підписані з усіма партнерами проекту з української сторони: Коломийським, Верховинським, Надвірнянським, Вижницьким, Путильським, Рахівським районами, яких румунські колеги назвали регіоном «Чорногора».

Ще у березні 2003 року Європейська Комісія виступила з пропозицією про те, що Європейський Союз повинен поставити собі за мету підтримку сталого розвитку територій дружніх сусідів, з якими ЄС має тісні, мирні та плідні відносини. Для цього ЄК вирішила розробити так звану «Європейську політику сусідства» із власним інструментом фінансової допомоги, яку почала застосовувати з 1 січня 2007 року.

Протягом першого етапу (2004-2006 р.р.) реалізації «Європейської політики сусідства» було запропоновано покращити координацію використання існуючих інструментів, таких як Phare Транскордонне співробітництво і Tacis. Було вирішено, що підготовка і впровадження Програми сусідства дозволить викорстовувати схему об’єднананого процесу подачі заявок, включаючи об’єднаний конкурс проектів по обидва боки кордону і спільний процес відбору проектів. На другому етапі, починаючи з 2007 року буде повністю інтегровано використання внутрішнього і зовнішнього фінансування ЄС для інтегрованого підходу до транскордонної та міжрегіональної співпраці.

Проект «Сталий розвиток туризму в Північних Карпатах», розроблений румунською громадською організацією «Baltagul Foundation» спільно з Сучавським повітом здобув підтримку ЄС в рамках Програми сусідства Румунія – Україна.

Робоча конференція в місті Кемпулунг та Гуцульський фестиваль в селі Молдовіца стали першим етапом в реалізації відповідного проекту. На запрошення румунської сторони 12-14 жовтня до невеликого гірського села Молдовіца з’їхалися делегації від всіх українських партнерів, в складі яких перебували представники органів влади, майстри народної творчості, гуцульські фольклорні колективи.

«Сталий розвиток туризму – основний чинник стабільного соціально-економічного розвитку як по один бік кордону Карпат, так і по інший», – зазначив міський голова м. Кемпулунг Габріель Сербан у своєму привітальному слові учасникам конференції. Проект «Сталий розвиток туризму в Північних Карпатах», який презентували українським партнерам, розрахований на два етапи. На першому з них – створення в місті Кемпулунг туристично-інформаційного центру в якому від усіх партнерів будуть зібрані та систематизовані дані про туристичний потенціал районів, описи їх географічного розташування, інформація про культуру й традиції тощо. Другий етап проекту передбачає покращення інформаційного забезпечення розвитку туризму згідно європейських стандартів у відповідних регіонах в цілому через створення мережі аналогічних туристично-інформаційних центрів. За словами координаторів проекту, інформація про туристичний потенціал партнерів повинна знайти своє відображення в чисельних бюлетенях, буклетах, іншому друкованому матеріалі, що планується випускати й пропагувати на різноманітних заходах в Європі.

Почесний гість конференції Генеральний консул України в Сучаві Сергій Нікшич висловив румунам подяку від української сторони за те, що вони залучають Україну до участі в спільних проектах. Зауважив, що саме зараз склалися такі умови, коли можна поновити розвиток туризму між двома державами-сусідками. Вже найближчим часом в м. Чернівцях планується зустріч румунських та буковинських туроператорів для налагодження співпраці, розробки спільних турів. Прикарпатцям п. Нікшич теж пообіцяв організувати зустріч з регіональними турфірмами для налагодження потенційної співпраці.

Протягом трьох днів румунські партнери ознайомили українців з туристичним потенціалом Сучавського повіту, його історією та специфікою культурного розвитку. Підсумком поїздки став Гуцульський фестиваль, який відбувся 14 жовтня, у неділю, в селі Молдовіца. Його учасниками були музичні й танцювальні колективи, майстри народної творчості. Косівщину гідно представили члени Національної спілки майстрів народної творчості України Роман Мицкан та Роман Юсипчук на чолі з головою Михайлом Трушиком. А жителям та гостям невеличкого румунського села, мабуть, надовго запам’ятається виступ Косівського оркестру народної творчості під керівництвом Заслуженого працівника культури Дмитра Біланюка, який зігрівав публіку не лише гуцульськими, а й румунськими мотивами та акомпонував румунській гуцулочці Іоанні та її матері.

Переглянути галерею зображень, музей дерева (м. Кемпулунг), православний монастир (с. Молдовіца)