16 вересня 2007 р. — Відкриття Музею народної творчості Михайла Струтинського

16 вересня цього року в місті Косові відбулася неординарна й вагома подія – відкриття Музею народної творчості Михайла Струтинського.

Музей розміщений в приміщеннях Косівської школи мистецтв, які районній раді вдалося викупити завдяки особистому втручанню Президента України Віктора Ющенка. Музейна експозиція складена із експонатів приватної колекції добродія Михайла Струтинського, який зробив вчинок рідкісний для сучасного світу – подарував зібрані ним мистецькі раритети територіальній громаді Косівщини.

Сонячної вересневої неділі біля Косівської школи мистецтв зібралася чисельна громада, щоб стати учасниками відкриття нового музею. Розпочала свято директор КДШМ Тетяна Даниляк. Вихованці школи вручили Михайлові Струтинському хліб-сіль на вишиваному рушнику. Слід зазначити, що Михайло Михайлович чимало літ віддав педагогічній праці саме у цьому навчальному закладі. З привітальним словом виступили голова районної ради Руслан Присяжний, голова райдержадміністрації Михайло Цьок, депутат обласної ради Іван Підлетейчук, історик Петро Арсенич, директор Музею Писанки з Коломиї Ярослава Ткачук, начальник музейної справи і культурної спадщини Андрій Давидюк. Руслан Присяжний наголосив, що це дійсно неординарна подія у житті косівської громади. Подякував пану Михайлу за те, що він зібрав і зберіг таку прекрасну колекцію – спадщину наших дідів і прадідів та наважився передати її територіальній громаді, щоб діти і внуки могли бачити ці надбання. Від імені Косівщини голова районної ради подякував Президенту Віктору Ющенку, який допоміг у вирішенні питання викупу цього приміщення і передачі його під облаштування музею. Р. Присяжний наголосив на тому, що завдяки особистій допомозі Віктора Андрійовича за короткий термін вдалося провести ремонт приміщення й обладнати музей.

На початку нового тисячоліття залишається надзвичайно актуальним збереження мистецької пам'яті традицій. У цьому аспекті важливе наукове дослідження музейництва в Україні, вироблення нових критеріїв оцінки приватних музеїв, творчості окремих колекціонерів.

Художньо-етнографічний музей народного мистецтва Михайла Михайловича Струтинського займає почесне місце серед діючих сьогодні культурно-мистецьких закладів Косівщини.

Це – одна з унікальних скарбниць мистецької культури українського народу, фонди яких складають колекції зразків декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтв південно-західних регіонів України від XVІІ ст. і до наших днів.

На сьогодні музейні фонди складаються із найтиповіших творів різних видів народного мистецтва Поділля, Буковини, Гуцульщини, Покуття, Бойківщини та Опілля. Цінною є колекція сакрального мистецтва, яка містить ікони, мальовані на дереві та склі середини XVІІІ-XІX ст., зразки релігійно-обрядового мистецтва народу – дерев'яні та металеві хрести, підсвічники, чаші, пасківники. Виділяються оригінальні за формотворенням вироби побутового призначення, виготовлені з дерева та художньо-оздоблені технікою "випалювання" і "художнього різьблення": веретена, боклаги, рахви, бочки, відра, мисники, тарілки, скрині. Важливо, що в музеї є колекція виробів із шкіри (постоли, чоботи, чобітки, пояси, прикраси), що відрізняються локальними особливостями форми та орнаментики. Художні тканини в музеї М. Струтинського представлені численними зразками поштучного жіночого поясного одягу, окремих компонентів – запаски, обгортки, що оздоблені сухозлоттю, поясами-крайками, оригінальними є ткані сумка-дзьобенка, тайстра, перемітки орнаментальні.

Керамічні вироби карпатських майстрів Пістинської, Кутської та Косівської шкіл. Цінними високомистецькими творами є керамічні кахлі, розписані Олексою Бахметюком, що датовані 1852 роком.

Рідкісна колекція фаянсових тарелів початку XІX ст.

Надзвичайно велике значення для вивчення історії культури мають дорогоцінні художні твори народного музично-інструментального мистецтва – сопілки, цимбали, скрипки, трембіти, що датовані кінцем XІX – початком XX ст.ст.

Найбільш укомплектованою і повною є колекція народних вишивок, які представлені численними виробами релігійно-обрядового, побутового та одягового призначення із зразками вишивок окремих сіл, областей та регіонів. Колекціонером укомплектовано мистецько-етнографічні одягові ансамблі Буковини, Поділля, Гуцульщини, Бойківщини та Лемківщини з акцентом на особливості даних регіонів.

Дуже цінна й унікальна колекція живопису. Михайло Струтинський, формуючи власну експозицію картин, власноруч створив декілька карпатських пейзажів. Сьогодні в картинній галереї п.Михайла представлено твори художників Закарпаття (Г.Глюк, А.Кошай), плеяди митців м.Калуша Івано-Франківської області (В.Голубєв, Б.Шляхтич, Й.Кравець, В.Конєв, С.Онищенко), м.Косова (А.Калитко, В.Бойчук, М.Солтис, Г.Малявський, Б.Романишин, В.Дутка), м.Долини (С.Теліжин), міст Надвірної, Рожнятова, Коломиї, Івано-Франківська (І.Лобода), м.Чернівців (О.Плаксій). На особливу увагу заслуговують твори І.Труша, О.Новаківського та одного з його учнів – м.Мороза. Неабияке враження справляють стародавні народні картини – так зване «народне малярство».

Наявність такого музейного зібрання в місті, де успішно функціонує Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва дає виняткову можливість використання колекційної збірки М. Струтинського в науково-дослідницькій роботі студентів, а для відвідувачів даної установи – можливість для формування цілісної картини мистецьких здобутків наших предків та усвідомлення духовної і світоглядної єдності українців.

Подвижницькою справою колекціонер утверджує творчість українського народу як класичної історично-національної цінності. Крім того, Музей народної творчості Михайла Струтинського є невід”ємною складовою пріоритетного в соціально-економічному розвитку даного регіону напрямку – історико-пізнавального туризму.

Переглянути галерею зображень.