16 грудня 2006 р. — Презентація проекту «Маєток Святого Миколая»

Найулюбленіший дитячий святий

Одного грудневого вечора вкінці кожного року, дитячий народ планети зі стриманим диханням та затаєним сподіванням лягає спати з бажанням схопити за руку, або принаймні побачити, найзагадковішого небесного гостя. Але нічний відвідувач завжди вичекає час, коли сон зморить діточі очі, і тільки подарунки під подушкою на ранок, і ще деколи сліди, вказують, що ВІН таки приходив! Дорослі в один голос з цілковитою серйозністю і піднятими кутиками вуст розповідають своїм чадам, що переказав для них найтаємничіший всезнаючий візитор, кого похвалив, а кого посварив, та показують подарунки, які і їм дісталися від нього. З твердою обіцянкою бути ще чемнішими та таки не проспати ЙОГО наступного року, щасливі малюки надовго запам'ятовують цей чудовий святковий ранок.

Без перебільшення можна сказати, що цим самим відомим з християнського пантеону святих, якраз завдяки дітлахам, являється Святий Миколай. Крізь століття релігійних воєн та розбрату дійшов до нас цей образ Мірлікійського архиєпископа і мабуть, основною причиною є, що його головними визнавцями завжди були діти. Незважаючи на конфесії та обряди, його можна відшукати в любій країні світу. Іменем цього святого названо найбільше церков. До його заступництва Церква звертається щотижня в четвер, коли він разом нарівні з апостолами має присвячений свій день. Його ікона або малюнок знайдеться в кожній українській хаті, а в нашому іконостасі його фігура є обов'язковим елементом намісного ряду. Він є першим з поміж небесного населення заступником і помічником у біді, не відмовляє нікому, хто його любить та шанує у будь-якому проханні. Чим же заслужив таку пошану серед людей цей самовідданий Святий?

Найдавніший його життєпис походить з IX ст. Народився Миколай у місті Патарі в Малій Азії близько 280 року в багатій родині. Ще змалку виявив потяг до духовних подвигів і чудес. Багато часу проводив в молитвах і роздумах, і врешті відрікся від світського життя та став монахом. Все своє добро роздав бідним, а сам вирушив до святих місць. Після повернення став священиком, а згодом і єпископом міста Мір у Лікії, звідки і походить його назва “Мірлікійський“. Миколай брав участь у Першому Вселенському Соборі 325 р. в Нікеї. Та найбільше вславився він своєю добродійною діяльністю і захистом бідаків та покривджених. Дійшли до нас історії, як Миколай підкидав гроші на придане убогим дівчатам, врятував, вириваючи з рук ката меч, від несправедливого обвинувачення засуджених на страту, захистив, приходячи у сні до імператора Константина, трьох полководців, прислав корабель з харчами для загрожених голодною смертю одноплемінників, і найбільше, про опіку та дарунки для дітей. Збереглися і ікони, де старий добряга сидить на даху з несподіваним подарунком для потребуючих бідняків, а сам образ святого, часто є оточений малюнками з його життя, на яких зображено вищенаведені сюжети. Виглядає, що старовинні образи донесли до нас правдивий характерний вигляд Миколая і його ніколи не можна сплутати з кимось другим.

Загальна інформація про проект «Маєток Святого Миколая». Реалізація культурно-духовного туристично-мистецького проекту «Маєток Святого Миколая», ідея якого виникла ще 3 роки назад, переходить з паперової стадії в практичну площину. Поштовхом до цього став Указ Президента України «Про заходи щодо відродження традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів в Україні» від 06.06.2006 р., в якому пунктом 4 б) передбачено створення в Івано-Франківській області туристично-мистецького комплексу «Маєток Святого Миколая». Першим кроком у практичній реалізації культурно-духовного туристично-мистецького комплексу «Маєток Святого Миколая» стало відкриття, започатковане каплицею Святого Миколая, та презентація проекту, які відбулися 16-17 грудня в м. Косові та с. Черганівка Косівського району.

Організатори та виконавці проекту:

 • Косівська районна рада;
 • Косівська РДА;
 • Івано-Франківська ОДА;
 • Черганівська сільська рада;
 • районне комунальне підприємство «Маєток Святого Миколая»

Стратегічні партнери:

 • Національна спілка майстрів народної творчості України;
 • Міністерство культури та туризму;
 • Міністерство сім’ї, молоді та спорту;
 • Міністерство транспорту та зв’язку;
 • Міністерство освіти та науки.

Партнери організації відкриття та презентації проекту: депутати Косівської районної ради, депутати Черганівської сільської ради, Шешорівська сільська рада, Школа мистецтв (м.Косів), Національна спілка майстрів народної творчості України, колектив «Вишиванка» (с.Черганівка), Івано-Франківськобленерго, філія ВАТ «Косівський РЕМ, філія «Косівський райавтодор», ВАТ «Скіф-Авто», РП «Райагроліс», Кутське ДЛГ, ПП «Райагробуд», РБК – 5 (с.Пістинь), ПП «Аскет», ПП «Тирлич», ПП І.Мокан, Косівське УТМР, база відпочинку «Байка» (м.Косів), туристична база «Синевір» (с.Черганівка), база відпочинку «Сосновий бір» (с.Черганівка), пансіонат «Струк» (с.Соколівка), готель «Гуцул» (м.Косів), готель «Косів» (м.Косів), готель «Черемош»(смт.Кути), гірськолижний курорт «Буковель» (с.Татарів).

Косівщина – неповторно мальовничий куточок Гуцульщини, край високих гір, стрімких потоків, чистого повітря, працьовитих і завзятих людей. Своєрідність цієї місцевості, краса її природних ландшафтів, багатий тваринний і рослинний світ, унікальна скарбниця природних екосистем, де збереглися реліктові види флори й фауни і, як ніде в Україні, народні звичаї, традиційна побутова культура ваблять до себе численних туристів. Тут, на невеликій площі, компактно сконцентровано безліч пам’яток природи, які в поєднанні з пам’ятками історії, культури та архітектури є чудовою базою для організації багатьох видів туризму. Характерною особливістю жителів цього регіону є їхня глибока духовність та віра в Бога. Саме на грунті симбіозу автентичної культури краю та його глибоких релігійних традицій й виникла ідея створення культурно-духовного й разом з тим туристично-мистецького комплексу „Маєток Святого Миколая”, який втілює найбільш благородні наміри: долучи нове покоління до витоків духовності, національних традицій, культури та природи не лише Гуцульщини, а й цілої України.

Проект «Маєток Святого Миколая» реалізовуватиметься на території сіл Черганівка та Смодне Косівського району на площі 380 гектарів в передгір’ї Покутсько-Буковинських Карпат. Він включатиме наступні центри: духовний, реабілітаційно-доброчинний, мистецький, ремісничо-торговий, полонинське господарство, відпочинковий та спортивний.

Духовний центр – серце «Маєтку Святого Миколая». Сюди входитимуть каплиця Святого Миколая, якою започатковано практичну реалізацію проекту, гуцульська дерев’яна церква з дзвіницею, яка повинна стати церквою єднання всіх конфесій, духовна школа та школа мистецтв для виховання підростаючого покоління, будинок Святого Миколая, де назавжди в Карпатських горах оселиться найулюбленіший дитячий святий, доброчинець Миколай.

Мистецький центр – представлятимуть Будинок творчості народних майстрів, де будуть втілені ідеї Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Центр дитячої творчості, музей природи Карпат, етнографічний музей «Гуцульське село», який дасть змогу полинути в далеке минуле, побачити традиційний побут та матеріальну культуру гуцулів, давні господарсько-технічні споруди, ближче познайомитися з гуцульським будівництвом.

Окрім того, духовний та мистецький центри доповнюватимуть співоче поле, концертний зал, інформаційно-офісний центр та лікарська амбулаторія.

Ремісничо-торговий блок передбачає відтворення гуцульських народних ремесел через роботу творчих майстерень народних майстрів.

В «Маєтку Святого Миколая» будуть відтворені такі гуцульські майстерні:

 • Кузня
 • Майстерня художньої обробки кольорових металів.
 • Майстерня кушніра та кожухаря .
 • Майстерня художньої обробки шкіри.
 • Ручний та сучасний тартак.
 • Бондарська майстерня
 • Майстерня обробки дерева та виготовлення різьблених виробів.
 • Гончарна та керамічна майстерня.
 • Майстерня ткацтва, вишивки й бісероплетіння.
 • Майстерня по писанкарству й художньому розпису скла.
 • Водяний млин та валило

В гуцульських майстернях бажаючі зможуть не лише наочно спостерігати за виготовленням декоративно-ужиткових речей, а й спробувати власні сили на майстер-класах під керівництвом досвідчених митців.

У блок Полонинське господарство ввійде комплекс споруд на полонинах – стадо, кошара, колиба, майстерня по виготовленню виробів із сиру, стайні для худоби, пасовища, рілля, ягідники, сади, господарства по вирощуванню і виробництву екологічно чистої продукції, заготівля лікарських рослин.

Відпочинковий сектор складатиме розвинута інфраструктура для забезпечення якісного відпочинку будь-яких вікових категорій. Він включатиме готелі у вигляді хат-гражд, дерев’яні котеджі, колибу, дитячі кафе, майданчики для ігор, забав та атракціонів, тематичний парк із зображенням казкових персонажів, сувенірні салони, ботанічний сад та зоопарк. Обов’язкова умова – дотримання в оформленні інтер’єрів та прилеглої території гуцульських традицій.

Спортивний сектор передбачає формування матеріально-технічної та інформаційно-описової бази для розвитку літніх, зимових та міжсезонних видів туризму. Гірські лижі, санні траси, схил для зимових атракціонів, бігові та прогулянкові стежки, велотраси, штучний скеледром. Особливе місце приділятиметься розвитку кінного та пішого туризму. З «Маєтку Святого Миколая» розходитимуться маршрути в околиці Покутсько-Буковинських Карпат.

Реабілітаційно-доброчинний сектор включатиме: пансіонат для дітей з малозабезпечених та неблагополучних сімей, пансіонат для дітей з обмеженими можливостями, школу, пансіонат для одиноких, перестарілих людей, ветеранів з оздоровчо-відпочинковою інфраструктурою.

Окреме місце відведене внутрішньому транспорту «Маєтку Святого Миколая». Тут передбачається побудова вузькоколійної дитячої залізниці «Гуцульський травмай», влітку брички, взимку сани, запряжені кіньми, гірські велосипеди, підвісні канатні дороги.

Понад 100 гектарів буде відведено представницькій зоні областей, регіонів установ та організацій України.

ПРОГРАМА ЗАХОДІВ НА 16-17 ГРУДНЯ:

16 грудня (субота)

9.00-12.00 – зустріч гостей в м.Косові Івано-Франківської області, поселення

12.00-13.30 – обід, переїзд в Школу мистецтв (м.Косів)

14.00-19.00 – відкриття, театралізоване дійство «В ніч на Святого Миколая», презентація проекту «Культурно-духовний туристично-мистецький комплекс «Маєток Святого Миколая», прес-конференція організаторів.

19.00-22.00 – вечеря, культурна програма.

17 грудня (неділя)

9.00-10.00 – сніданок, переїзд до місця, звідки починається територія реалізації проекту «Маєток Святого Миколая» (с.Черганівка),

11.00 – 14.00 – урочиста зустріч гостей, хода до каплиці Святого Миколая; святкове дійство; освячення каплиці Святого Миколая.

Після освячення – ватра, гуцульська гостина під відкритим небом.

Величне перше свято

У Черганівці вже давненько не було так багато високоповажних гостей з 12-ти регіонів нашої держави, духовенства, представників друкованих та електронних засмобів масової інформації. Саме тут, у неділю 17 грудня, було освячення каплиці Святого Миколая.

До щойно збудованої каплиці на території культурно-духовного туристично-мистецького комплексу «Маєток Святого Миколая» з піднесеним настроєм прибували черганівчани та жителі довколишніх населених пунктів, аматори сцени, депутати, які представляють більшість у районній раді, гомінлива дітвора, народні умільці. Об 11-й годині сюди й рушила колона на чолі з всечеснішими владиками, представниками ОДА, обласної ради. Тут же й керівники району, парафіяни місцевої церкви з хоругвами, представники громадських організацій.

На якийсь час затихає музика, а ведучі свята запрошують до освячення каплиці всечесніших владик Андрія, Івана та Миколая і святих отців. Перші три в своїх промовах-привітаннях зупинилися на важливості в духовному та культурному житті доброчинності Святого Миколая. Зокрема, Митрополит Галицький кир Андрій наголосив на тому, що сьогодні приходить до нас Святий Миколай, а ми його підмінили Дідом Морозом. Тому повсюдно необдіхдно утверджувати духовні традиції, воєдино йти до помісної Церкви...

З уст наших духовних пастирів лунали слова подяк, насамперед, будівничим цього невеличкого Божого храму, а також тим, хто долучився до створення «Маєтку Святого Миколая».

До присутніх з теплим привітанням з нагоди цього свята звернулися Романія Постолянюк – заступник голови облдержадміністрації, Юрій Романюк – заступник голови обласної ради, Анатолій Пахля – голова Державного комітету курортів та туризму, Євген Гірник – народний депутат України, Руслан Присяжний – голова районної ради, Михайло Трушик – член комісії з етнокультури Національної ради з питань культури і духовності при Президентові України.

Представникам делегацій з регіонів надовго запам’ятається гостинність гуцулів, зокрема гонорові подарунки, отримані з рук Святого Миколая, в ролі якого був місцевий культпрацівник Василь Палійчук.

Безмежно були ощасливлені подібними подарунками й діти на цьому святі.

Неабияк у всіх підняли настрій ансамбль «Вишиванка», заслужений працівник культури України, композитор і співак Василь Звіздарик, аматори сцени з Космача.

Переглянути галерею зображень.

П.Дмитрів

Передрук з районної газети «Гуцульський край»