22 травня 2009 р. — Деякі депутати Косівської районної ради проігнорували інтереси жителів гірських населених пунктів...

Громадськість Гуцульщини в тривозі! Закон України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», що діє з 1995 році і дає змогу якось існувати найбільш соціально вразливим категоріям населення гірських районів не лише Івано-Франківщини, а й сусідніх областей, під загрозою.

У зв’язку з цим Асоціація органів місцевого самоврядування регіону Гуцульщини 19 травня 2009 року на своїх зборах в місті Рахові Закарпатської області за участю голів районних рад Верховинської, Надвірнянської, Косівської, Коломийської Івано-Франківської, Вижницької, та Путильської Чернівецької, Рахівської та Свалявської Закарпатської областей, а також представників громадських організацій та засобів масової інформації гірського регіону «Українських Карпат» розглянула питання про стан реагування центральних органів виконавчої влади на численні звернення Асоціації, представників районних рад, територіям яких надано статус гірських чи високогірних, щодо збереження чинності Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні». Збори Асоціації константували, що розробники нового законопроекту «Про розвиток гірських територій в Україні» і надалі відстоюють антисоціальні позиції, предбачивши жорсткі критерії щодо віднесення населених пунктів до гірських та відсутність державних гарантій соціальної підтримки громадянам, які проживають і працюють в гірських населених пунктах.

На даний час Департаментом місцевого самоврядування та адміністративно-територіального реформування Міністерства регіональної політики України підготовлено проект Закону України «Про розвиток гірських територій в Україні». Даним проектом передбачено знизити доплату працівникам, яким відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.1995 року № 648 «Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах» проводиться доплата до заробітньої плати. Цим проектом Закону пропонується також, починаючи з 2010 року знизити, а з 2012 припинити доплату пенсіонерам до пенсій, студентам до стипендій та всіх передбачених чинним законодавством видів соціальних допомог та виплат громадянам, малозабезпеченим сім’ям, матерям, які згідно чинного законодавства одержали статус особи що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус «гірського».

Запропонованим проектом передбачається, що з 01.01.2010 року втрачає чинність Закон України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», статею третьою якого передбачені державні гарантії соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус «гірських».

Викликає тривогу й те, що проект Закону України «Про розвиток гірських територій в Україні» розроблений без попереднього обговорення з представниками органів місцевого самоврядування територій, що віднесені до «гірських».

Автори законопроекту заклали грубе порушення Конституції України в частині прав та соціальних гарантій громадян.

Враховуючи те, що підняті Асоціацією органів місцевого самоврядування етнографічного регіону Гуцульщини та її членами питання щодо збереження чинності Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» залишається надзвичайно актуальними та потребують вжиття додаткових заходів, Косівська районна рада, як дійсний член Асоціації та один з тих районів, де більшість населених пунктів мають статус «гірських», одразу відгукнулась на рішення Асоціації органів місцевого самоврядування етнографічного регіону Гуцульщини від 19.05.2009 року.

Розпорядженням голови районної ради Русланом Присяжним від 20 травня 2009 року №82-р було скликано позачергову сесію районної ради на 22 травня 2009 року з метою оперативного реагування на події, що відбуваються навколо ліквідації діючого Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» та прийняття нового – «Про розвиток гірських територій в Україні». На позачерговій сесій було заплановано підтримати звернення Асоціації органів місцевого самоврядування етнографічного регіону Гуцульщини від 19 травня 2009 року, затвердити текст звернення районної ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та центральних органів виконавчої влади України, доручити голові районної ради та заступникам голови районної ради взяти участь в роботі комітетів, комісій, робочих груп та інших органів, в тому числі Верховної Ради України та центральних органів виконавчої влади, щодо обговорення проектів законів України, які зачіпають інтереси жителів району з метою захисту законних інтересів жителів територіальних громад району.

На жаль, скликана на 22.05.09 року вісімнадцята позачергова сесія Косівської районної ради, так і не відбулася... Не зважаючи на виключну важливість порушуваного питання, невмотивовані політичні амбіції ряду депутатів районної ради забезпечили зрив пленарного засідання. Під різними відмовками лідери районних організацій НРУ Дмитро Бойчук (депутат районної ради), ВО «Батьківщина» Дмитро Томич ((депутат районної ради)), ГП «Пора» Олег Соломченко (депутат районної ради), а також депутати районної ради Микола Геник (НРУ), Володимир Девда (ВО «Батьківщина»), Петро Реведжук ((ВО «Батьківщина»), Микола Воротняк (ВО «Батьківщина») категорично відмовилися реєструватись для участі в роботі позачергової сесії районної ради по розгляду питання про ситуацію навколо чинності Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні».

В реєстраційному списку депутатів було зареєстровано 40 осіб (рівно половина від загального складу ради), що не дало змоги провести пленарне засідання. Однак, присутні у сесійній залі депутати районної ради провели збори, на яких одноголосно підтримали звернення до центральних органів виконавчої влади щодо збереження чинності Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» (додається), засудили дії депутатів районної ради, які були присутні в залі й так і не зареєструвались, прийняли рішення широко висвітлити в засобах масової інформації позицію з порушеного питання тих «представників інтересів територіальних громад району», які зірвали проведення позачергової сесії районної ради.

P.S. Проведення вісімнадцятої позачергової сесії районної ради було заплановано на 10.00 год. 22.05.2009 року. З 10 до 11 години для участі в її роботі зареєструвались наступні депутати Косівської районної ради п’ятого демократичного скликання:

1. Мирослав Бойчук

2. Володимир Василовський

3. Микола Васкул

4. Володимир Волощук

5. Іван Гаврилків

6. Іван Гродюк

7. Петро Гродюк

8. Василь Дем’янюк

9. Дмитро Димніч

10. Петро Дійчук

11. Василь Дмитрук

12. Василь Жмендак

13. Лілія Кабин

14. Василь Кузич

15. Василь Курищук

16. Володимир Мамчук

17. Уляна Маркуц

18. Ростислав Мартинюк

19. Михайло Павлюк

20. Святослав Перцович

21. Руслан Присяжний

22. Леонід Процюк

23. Олена Радиш

24.Василь Свирид

25. Ярослав Слюсарчук

26. Марія Смєлік

27. Михайло Тригуб’як

28. Роман Філіпович

29. Іван Фазан

30. Василь Цимбалюк

31. Василь Цимбалюк

32. Ольга Цьок

З поважних причин спізнилися, але зареєструвались Оксана Довгун, Василь Кравчук.

Після аргументованого роз’яснення голови районної ради Р.Присяжного, заступника голови районної ради П.Дійчука, депутатів районної ради О.Цьок, Р.Мартинюка по питанню, яке стало причиною скликання позачергової сесії, додатково зараєструвались наступні депутати районної ради:

Роман Баранюк

Юрій Боєчко

Іван Грималюк

Богдан Марчук

Михайло Мельничук

Михайло Цьок