Дивно, але наша аграрна країна чомусь закуповує овочі за кордоном.

Чому нам везуть буряк із Польщі

За даними Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ), імпорт овочів у 2011-му зріс удвічі в порівнянні з минулим роком і в квітні досяг 41,5 тис. тонн. Картоплю в Україну везуть з Єгипту і Нідерландів, капусту - з Польщі та Македонії, помідори - з Туреччини, цибулю - з Єгипту і Польщі, моркву і столовий буряк - з Польщі та Нідерландів, інформує Комсомольска правда в Україні.

І водночас - ви бачили на ринку, наприклад, турецькі помідори? Продавці займаються перемаркуваням, пишуть: "Азербайджан", "Херсон", "Краснодар"...

Нагадаємо, що український прем'єр Микола Азаров уже висловив невдоволення з приводу вживання співвітчизниками імпортних фруктів і овочів, особливо враховуючи можливості їх виробництва в Україні. Дійсно, якщо подивитися на наших основних зарубіжних "годувальників", мимоволі виникають питання. Припустимо, Іспанія і Туреччина - країни, безумовно, південні, але чому капусту, цибулю і буряк треба завозити з Польщі?

- Причин того, що ми імпортуємо овочі з Польщі, декілька, - роз'яснив "Комсомолці" генеральний директор Асоціації УКАБ Володимир Лапа. - По-перше, у Польщі більш помірний клімат, по-друге, польські фермери після вступу в ЄС отримали гроші на переоснащення плюс регулярне виділення субсидій на підтримку фермерства. І, нарешті, завдяки сучасному обладнанню полякам вдалося здешевити технології.

За словами експерта, в України з'являться шанси конкурувати з Польщею після того, як будуть вирішені макроекономічні проблеми. Сільське господарство потребує чималих інвестицій: наприклад, в овочівництві та картоплярстві потрібні вкладення близько 5-10 тис. доларів на гектар.

Де вітчизняна продукція?

Одна з основних причин активності імпорту - значне зростання цін на овочі в Україні, який виник через нерозвиненість інфраструктури та обмеженість пропозиції вітчизняних овочів. Нагадаємо, що, за даними аналітиків проекту "Агроогляд: овочі та фрукти", на 1 травня 2011 року українські овочі та фрукти встановили відразу два рекорди: за місяць вони подорожчали майже на 22 відсотки, а за рік - на 72 відсотки!

Аналітики констатували, що в нинішньому році ціни на всі основні товари плодоовочевої групи виросли дуже істотно, але найбільший внесок у подорожчання внесли так звані овочі борщового набору. Зокрема, за рік український борщовий набір подорожчав майже вдвічі (на 93 відсотки) - до рекордного за всю історію України рівня. Рекордсменом зростання цін стала капуста, ціни на яку збільшилися за рік майже втричі. Буряк подорожчав більш ніж у два рази, картопля - рівно вдвічі, морква - на 86 відсотків за рік. І це не дивно, адже, за офіційними даними Мінагрополітики, в Україні до кінцевого споживача не потрапляють близько половини овочів - вони просто згнивають!

У Міністерстві аграрної політики і продовольства України впевнені: скоротити імпорт допоможе будівництво нових продуктових холодильників і реконструкція старих. На думку голови Мінагропрод Миколи Присяжнюка, популяризація серед фермерів традиції заморожування овочів і фруктів зменшить їх імпорт. За словами глави аграрного відомства, з наступного року в бюджетній програмі буде передбачено компенсацію на зберігання сільськогосподарської продукції на сертифікованих складах. Крім того, Міністерство зобов'яже власників складів зберігання вести контроль за завантаженням і надавати послуги зі зберігання продукції. Паралельно міністерство буде стимулювати будівництво складів для зберігання овочів.

Проте проблема нестачі сховищ і холодильників залишиться і в наступні кілька років буде основним чинником подорожчання овочів у зимово-весняний період. Зрушення в питанні розвитку інфраструктури поки мінімальні: сільгосппідприємства все ще не надто зацікавлені в овочівництві і картоплярстві, господарства населення просто не мають фінансової можливості будувати сучасні сховища, а державна підтримка у даному питанні недостатня.

Овочі стали цікавими для бізнесу

- На особисті підсобні господарства в Україні припадає близько 80 відсотків плодоовочевої продукції, - говорить начальник аналітичного відділу консалтингового агентства ААА Марія Колесник. - Проте нинішній рік обіцяє стати переломним: якщо раніше овочі в Україні були недооцінені, то після підвищення цін вони стали цікаві для бізнесу. До речі, нехай вас не лякають цифри, що, наприклад, 90 відсотків цибулі ввозиться з Польщі. Поставки овочів в Україну епізодичні, значною мірою залежать від сезону і урожаю, і в урожайні роки ми цибулю взагалі не імпортуємо!

- Вказуючи, що головний імпортер картоплі в Україну - це Єгипет, зовсім не мається на увазі, що велика частина картоплі, що продається на українських ринках, прибула до нас з Африки, - повністю згоден директор компанії "Про Агро" Микола Верницький. - Торік в Україну було ввезено не більше 40 тис. тонн єгипетської картоплі за внутрішнього виробництва 18 мільйонів тонн. Навіть якщо врахувати 50-відсоткові втрати, картопля з Єгипту на вітчизняному ринку - це крапля в морі!

А як у них?

Перш ніж купити огірок, подумай про природу!

Закликаючи споживачів-європейців купувати місцеві овочі, Єврокомісія висуває три головні аргументи.

1. Транскордонна торгівля погано впливає на екологію. Коли огірки і помідори везуть за багато тисяч кілометрів, спалюється величезна кількість зайвого бензину. Таким чином, купив огірок, привезений з-за тридев'ять земель, - завдав додаткової шкоди навколишньому середовищу!

2. Довгі переїзди погані і для самого огірка. Хоча технології вирощування нині й однакові в усьому світі, свіжість продукції по дорозі губиться.

3. І, нарешті, соціальний аргумент. Купив місцеве - підтримав своїх фермерів, а чим більше задоволені життям фермери, тим благополучніша країна. Адже ситуація, коли більша частина населення прагне в пару-трійку великих міст, створює великі соціальні проблеми та додаткову напруженість у суспільстві.

Наталія Мічковська


Косівщина - Новини Прикарпаття

Косів та Косівщина інформаційна | Мережа Косівщини